Tělo se umí přizpůsobit aneb Hormeze

#

Hormeze neboli hormetická stresová reakce je reakce těla na vnější stresor (stresovou situaci). Tou může být chlad, horko, fyzická námaha, dočasné zastavení příjmu potravy nebo dokonce kyslíku.

Krátký a výstižný popis hormetické stresové reakce je:

„Malá stimulace, silná reakce (přizpůsobení)“.

Popíšu hormezi na příkladu partnerského života. Beru to z mužského pohledu a tak trochu z vlastní zkušenosti. ;) Představte si situaci, kdy vaše partnerka okatě vyzdvihuje schopnosti nebo osobnost jiného muže vašeho věku, společenského statusu ve vašem okolí (slovy „milý“, „chytrý“, „šikovný“). Může to být kolega nebo kamarád. Jak se u toho cítíte? Jednoduše, nedělá vám to dobře – proč před vámi mluví o cizím chlapovi a ještě ho chválí?!? Moje (stejně jako jakéhokoliv jiného muže) přirozená reakce je snažit se vědomě nebo nevědomě dokázat své ženě, že „jsem mnohem lepší než on“. Tak se začneme snažit ve všech částech života. Od pobytu ve společnosti po soukromé chvilky.

Žena tedy tímto tahem získala vysoce aktivního partnera, který nezmešká jedinou příležitost, jak ji potěšit nebo si „šplhnout“. A to stačilo jen pár „nevinných poznámek“, jak je Karel odvedle manuálně zručný, vtipný.

Zpět k biochemii

Reakce muže v tomto případě je velmi přesným příkladem toho, jak reaguje náš organismus na lehký stresový impulz. Nepotřebuju málem umrznout, aby se moje tělo přizpůsobilo. Dokonce 20 sekund pobytu v (super studené) vodě o teplotě 3–4 °C dokáže zvýšit výskyt některých pozitivních chemických činitelů v těle 2–3x (např. noradrenalinu, viz tento článek). Stačí málo, aby se tělo začalo poctivě připravovat na „válku“. Z vývojového (evolučního) úhlu pohledu se připravuje na nebezpečí života, jakými jsou extrémní teploty (chlad a horko), fyzická námaha, hladovění nebo nedostatek kyslíku. Všechny tyto situace, pokud přesáhnou určitou mez, nás mohou zmrzačit i zabít. To, že tělu dáme ochutnat tuto hrozbu (stresor, nebezpečí) v mikrodávce (jako LSD… tedy, nic jsem neřekl ;), jej přiměje reagovat podle principu hormeze: „malá stimulace způsobí rozsáhlé přizpůsobení“. Začnou intenzivně probíhat přípravy organismu na nepohodlí (jakousi „válku“ se zevními podmínkami).

Na závěr použiju svůj oblíbený citát od T. Harv Ekera:

„Pokud děláte jen lehké věci, život je těžký.“

Vyjděme zpod teplých peřin a dejme si tu sprchu. Naše těla se nám mnohonásobně odvděčí!

 

O autorovi: Libor Mattuš (马龙)

Libor již 10 let předává své zkušenosti z oblastí silově-kondičního tréninku a čínských bojových systémů (Gongfu 功夫), kterými se zabývá více než 16 let.

Za svůj život vyzkoušel mnoho tréninkových metod, ale žádná neměla tak rychlé a silné účinky jako právě Wim Hof Method (metoda Wima Hofa). Libor v ní vidí obrovský potenciál pro všechny – od studentů a maminek na mateřské dovolené, přes sportovce, až po manažery a chronicky zaneprázdněné pracovníky ve vedení firem.

Buďme v kontaktu